Ove godine u odnosu na prethodnu, prema statističkim podacima, građevinci iz Republike Srpske u inostranstvu su zaradili gotovo 70 posto manje. Jedina svijetla tačka je Njemačka, u kojoj je 660 građevinskih radnika iz 29 preduzeća iz RS-a dobilo radnu dozvolu za narednu godinu. Prema podacima Zavoda za statistiku RS-a, u trećem kvartalu građevinska preduzeća iz RS-a zaradila su u inostranstvu tek nešto više od tri miliona KM. Ako je za utjehu, krajem trećeg kvartala građevinci su u inostranstvu imali i nešto novih ugovora, čija je vrijednost veća od 4,5 miliona KM. Tako je vrijednost poslova koje su u trećem kvartalu u inostranstvu obavili građevinski radnici iz RS-a bila manja za 27 posto od realizacije koju su imali u prethodnom tromjesečju. I u inostranstvu je mnogo manje posla za građevinske radnike u odnosu na prethodni mjesec ili prethodnu godinu. To je, naravno, posljedica velike ekonomske krize. Zbog toga nije ni čudo što su naše građevinske firme u inostranstvu u ovoj godini imale mršavu zaradu.
Ove godine u odnosu na prethodnu, prema statističkim podacima, građevinci iz Republike Srpske u inostranstvu su zaradili gotovo 70 posto manje.
Jedina svijetla tačka je Njemačka, u kojoj je 660 građevinskih radnika iz 29 preduzeća iz RS-a dobilo radnu dozvolu za narednu godinu. Prema podacima Zavoda za statistiku RS-a, u trećem kvartalu građevinska preduzeća iz RS-a zaradila su u inostranstvu tek nešto više od tri miliona KM. Ako je za utjehu, krajem trećeg kvartala građevinci su u inostranstvu imali i nešto novih ugovora, čija je vrijednost veća od 4,5 miliona KM. Tako je vrijednost poslova koje su u trećem kvartalu u inostranstvu obavili građevinski radnici iz RS-a bila manja za 27 posto od realizacije koju su imali u prethodnom tromjesečju.
- I u inostranstvu je mnogo manje posla za građevinske radnike u odnosu na prethodni mjesec ili prethodnu godinu. To je, naravno, posljedica velike ekonomske krize. Zbog toga nije ni čudo što su naše građevinske firme u inostranstvu u ovoj godini imale mršavu zaradu, rekao je za Srnu sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala u Privrednoj komori RS-a Stanko Ivaštanin.
Učinak domaćih građevinskih firmi u inostranstvu bio bi sigurno neuporedivo slabiji da se ne primjenjuje međudržavni sporazum koji je BiH zaključila s Njemačkom. Tim sporazumom je predviđeno da naše građevinske firme koje imaju svoja predstavništva u Njemačkoj mogu dobiti određeni broj radnih dozvola za rad svojih radnika u ovoj zemlji.
- Zahvaljujući tom sporazumu, građevinske firme iz RS-a u ovoj zemlji, prema našim procjenama, neće imati problema da ostvare prošlogodišnju realizaciju, naveo je Ivaštanin.
Tako je, prema njegovim riječima, u ovoj detašmanskoj godini, koja je počela 1. oktobra ove i traje do 1. oktobra naredne godine, dozvole za rad u Njemačkoj dobilo 660 radnika iz 29 građevinskih firmi iz RS-a. Prema nekim procjenama, oni će u predstojećoj godini uraditi poslove čija će vrijednost biti gotovo 40 miliona KM.
Ako bi se ostvarile te pretpostavke, izvjesno je da predstojeća godina ne bi bila loša za naše građevince u inostranstvu. Dosadašnji period ove godine, ako je suditi prema statističkim podacima, nikada nije bio gori.